2 grudnia 2022

3 kroki do zdrowej jamy ustnej

Piękny uśmiech i śnieżnobiałe zęby to marzenie wielu z nas. Jego spełnienie okazuje się prostsze niż nam się wydaje. Do pięknego, śnieżnobiałego uśmiechu prowadzi kilka prostych kroków. Jakich? O czym warto pamiętać?

Krok 1: zatroszcz się o higienę jamy ustnej

Podstawą dbania o higienę jamy ustnej jest mycie zębów. Nikogo nie trzeba przekonywać, że należy je myć po każdym posiłku. Warto jednak zwrócić uwagę czy zęby szczotkujemy odpowiednią ilość czasu. Stomatolodzy są zgodni, że powinniśmy to robić przez ok. 3 minuty, pozwoli to zlikwidować ryzyko powstawania próchnicy.

Sama pasta i szczoteczka to jednak nie wszystko. W higienie jamy ustnej bardzo ważne jest również nitkowanie. Dzięki niemu zadbamy o przestrzenie międzyzębowe, w których często gromadzą się bakterię wywołujące próchnicę. Resztki jedzenia z przestrzeni pomiędzy zębami oraz osad nazębny wyeliminuje też płyn do płukania jamy ustnej.

Krok 2: postaw na stomatologię profilaktyczną

Kluczowym elementem dbania o higienę jamy ustnej są regularne wizyty u stomatologa. Pozwoli to wykryć ewentualne zmiany próchnicowe i szybko przeciwdziałać nim. Profilaktyczne wizyty objąć powinny również zabiegi higieniczne, czyli tzw. czyszczenia. Zalicza się do nich sklaing z piaskowaniem, lakierowanie, fluoryzację. To, jak często trzeba przeprowadzać te zabiegi, najlepiej skonsultować ze specjalistą umów się na wizyta lekarska online. Higienizacja zachowawcza sprawi, że utrzymywanie czystości jamy ustnej na co dzień będzie prostsze.

Krok 3: nie zapomnij o zdrowej diecie

To, co jemy, ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, a także zdrowie zębów. Dostarczanie odpowiednich mikro- i makroelementów, witamin i minerałów pozwoli wzmocnić uzębienie, wyeliminuje problem krwawiących dziąseł czy odsłaniających się szyjek zębów. W diecie na zdrowe zęby nie może zabraknąć witamin A, C, D i E, wapnia, fosforu. Produkty zdrowe dla zębów to np. seler naciowy, surowa marchewka, cytrusy, ryby oraz nabiał. Z menu wykluczyć powinniśmy natomiast produkty bogate w węglowodany, zwłaszcza cukry proste.

Zobacz też:

Jak często należy chodzić do dentysty w Poznaniu?

To, że dbanie o zęby jest kluczowe do tego, by zachować ich zdrowie na lata, jest oczywiste. Nie wiele osób jednak wie, jak często chodzić do specjalisty, jakim jest dentysta Poznań to miasto, w którym nie brakuje lekarzy stomatologów, więc nie warto bagatelizować tego zagadnienia. Dotyczy to zarówno najmłodszych, jak i osób dorosłych oraz w […]

Kiedy będzie potrzebna narkoza u dzieci przy leczeniu stomatologicznym

Dentyści leczący małych pacjentów bardzo często stają przed dużymi wyzwaniami. Namówienie dzieci do tego, żeby pozwoliły sobie zbadać zęby, a tym bardziej założyć plombę, to niekiedy długie godziny przekonywania i negocjacji. Jednak zdarzają się przypadki, gdy maluch zupełnie nie chce współpracować, a jego zęby są w takim stanie, że wymagają leczenia. W takim przypadku nie […]

Dodaj komentarz