26 stycznia 2022

Jak mądrze zarządzać finansami w małej firmie?

Niewłaściwe zarządzanie pieniędzmi jest jedną z najczęstszych przyczyn niepowodzenia małych firm, jednoosobowych przedsiębiorców i kontrahentów. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat tego, jak jak mądrze zarządzać finansami w małej firmie, by nie marzenie o własnym biznesie nie stało się przyczyną budżetowej (i osobistej) porażki.

Wybierz sprawdzony model biznesowy

Twój model biznesowy to sposób, w jaki Ty lub Twoja firma zamierzasz działać i zarabiać pieniądze – bez względu na to, ile chcesz zarabiać. Pomaga Ci określi:

  • ile pieniędzy będziesz potrzebować, aby zacząć,

  • jaki powinien być Twój dochód na pokrycie kosztów i osiągnięcie zysku.

Aby dobrze zdecydować o tym, który model biznesowy jest dla Ciebie powinieneś określić swoje koszty operacyjne, np. transport, personel, prąd, wynajem, ale też powinieneś znać swoje ograniczenia, np. jeśli Twoja kawiarnia może pomieścić 20 osób jednocześnie, ogranicza to liczbę osób, które możesz obsłużyć w ciągu jednego dnia.

Określ kwestie dysponowania firmowym budżetem

Teraz, gdy określiłeś już model biznesowy i wiesz, ile pieniędzy potrzebujesz, aby pokryć koszty i zarobić, czas zrozumieć, jak rozplanować firmowy budżet. Budżet to ten ważny moment dla Twojej firmy, kiedy ustalasz swoje cele i plan, jak tam dotrzeć. Aby to zrobić prawidłowo i z korzyścią dla swojej firmy powinieneś nie tylko ustawić priorytety, ale też zaplanować związane z nimi koszty. Musisz wiedzieć, kiedy trzeba dokonać płatności, trzymać się planu. Pamiętaj też o kontrolowaniu, czy wywiązujesz się z założeń – to miejsce, w którym wielu przedsiębiorcom powija się noga. Nie popełnij tego samego błędu.

Zobacz też:

Cennik usług detektywistycznych Warszawa

Praca zawodowego detektywa jest bardzo nieregularna i nie ma w niej ram czasowych. Pracownicy mogą zostać wezwani do zlecenia nawet w nocy i pracować w ekstremalnych warunkach. Kiedy klient oddalony od biura detektywistycznego o 300 km wynajmie detektywa do pracy, ten musi się stawić, co wiąże się z oderwaniem od życia na czas zlecenia. Właśnie […]

Do czego służy PSN?

Wiele osób bezrefleksyjnie porównuje wysokość zarobków w różnych krajach, nie biorąc przy tym pod uwagę kosztów życia. Wysoka kwota wynagrodzenia wcale nie musi w praktyce oznaczać, że w danym państwie ludziom żyje się lepiej i na wyższym poziomie. Wskaźnik parytet siły nabywczej umożliwia skuteczne sprawdzenie poziomu życia. Czym jest parytet siły nabywczej? PSN pokazuje nam […]

Dodaj komentarz