16 kwietnia 2021

Jak mądrze zarządzać finansami w małej firmie?

Niewłaściwe zarządzanie pieniędzmi jest jedną z najczęstszych przyczyn niepowodzenia małych firm, jednoosobowych przedsiębiorców i kontrahentów. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat tego, jak jak mądrze zarządzać finansami w małej firmie, by nie marzenie o własnym biznesie nie stało się przyczyną budżetowej (i osobistej) porażki.

Wybierz sprawdzony model biznesowy

Twój model biznesowy to sposób, w jaki Ty lub Twoja firma zamierzasz działać i zarabiać pieniądze – bez względu na to, ile chcesz zarabiać. Pomaga Ci określi:

  • ile pieniędzy będziesz potrzebować, aby zacząć,

  • jaki powinien być Twój dochód na pokrycie kosztów i osiągnięcie zysku.

Aby dobrze zdecydować o tym, który model biznesowy jest dla Ciebie powinieneś określić swoje koszty operacyjne, np. transport, personel, prąd, wynajem, ale też powinieneś znać swoje ograniczenia, np. jeśli Twoja kawiarnia może pomieścić 20 osób jednocześnie, ogranicza to liczbę osób, które możesz obsłużyć w ciągu jednego dnia.

Określ kwestie dysponowania firmowym budżetem

Teraz, gdy określiłeś już model biznesowy i wiesz, ile pieniędzy potrzebujesz, aby pokryć koszty i zarobić, czas zrozumieć, jak rozplanować firmowy budżet. Budżet to ten ważny moment dla Twojej firmy, kiedy ustalasz swoje cele i plan, jak tam dotrzeć. Aby to zrobić prawidłowo i z korzyścią dla swojej firmy powinieneś nie tylko ustawić priorytety, ale też zaplanować związane z nimi koszty. Musisz wiedzieć, kiedy trzeba dokonać płatności, trzymać się planu. Pamiętaj też o kontrolowaniu, czy wywiązujesz się z założeń – to miejsce, w którym wielu przedsiębiorcom powija się noga. Nie popełnij tego samego błędu.

Zobacz też:

Optymalizacja swojej wizytówki w Google Firma

Google Firma to świetne narzędzie, które na przestrzeni ostatnich lat przeżyło wiele rewolucji na plus. Dziś jest to bardzo rozbudowana funkcja, która daje bardzo dużo możliwości osobom, które działają głównie na rynku lokalnym. Dzięki temu, firmy mogą w sposób prosty i co najważniejsze darmowy promować się i wyróżniać na tle innych firm, dobrze prowadząc zakres […]

Jak poprawić wyniki firmy – doradztwo strategiczne dla firm i mapowanie procesów biznesowych

Wykorzystywanie wiedzy eksperckiej w taki sposób, żeby pozytywnie wpłynąć na planowanie i zarządzanie procesami sprzedaży, to jeden z podstawowych kroków, które należy podjąć w celu zwiększenia efektywności firmy. Istotne jest to, żeby wybrać specjalistów, którzy mają doświadczenie w doradztwie tego typu. Poszukując firmy zajmującej się doradztwem strategicznym, warto więc wziąć pod uwagę to, jak długo […]

Dodaj komentarz