Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Zabiegi związane z leczeniem zębów nie zawsze sprowadzają się do borowania i plombowania. Chirurgia stomatologiczna często jest niezbędna do tego, by doprowadzić jamę ustną do optymalnego stanu. Są to zabiegi wykonywane specjalistycznym sprzętem i dotyczą całego obrębu jamy ustnej oraz wszystkich schorzeń, które są z nią związane. Chirurgia dentystyczna to bardzo rozległa gałąź mogąca dotyczyć zarówno działania doraźnego w awaryjnych sytuacjach, jak i zabiegów mających na celu polepszenie estetyki uzębienia.

Co może obejmować chirurgia stomatologiczna?

Spektrum zabiegów związanych z chirurgią stomatologiczną jest bardzo szerokie. Mogą to być:

· usuwanie zębów (zatrzymanych),

· zabieg dłutowania,

· wykonanie resekcji korzenia zęba,

· usuwanie torbieli w jamie ustnej,

· zakładanie opatrunków po wypadkach,

· replantacja zębów,

· unieruchomienie zęba po uszkodzeniu,

· wstawianie implantów,

· i wiele innych.

Powyższe przykłady zabiegów chirurgicznych związanych z jamą ustną zawsze wykonuje się po rzetelnej diagnostyce. Są to zarówno zabiegi estetyczne, jak i wykonywane w awaryjnych sytuacjach, gdy pacjent uległ wypadkowi. Dlatego też, w tej gałęzi powstało wiele specjalizacji, a stomatolodzy zazwyczaj ograniczają się do pewnych grup zabiegów i to w nich się specjalizują. Mając konkretny problem, zawsze trzeba więc udać się do chirurga, którego wąską specjalizacją jest właśnie dane zagadnienie.

Czy każdy dentysta wykonuje zabiegi chirurgiczne?

Chirurgia stomatologiczna wymaga wyspecjalizowania się w tej dziedzinie, a także posiadania odpowiednio dużego doświadczenia. Dlatego też nie każdy lekarz stomatolog wykonuje tego rodzaju zabiegi. By znaleźć odpowiedniego specjalistę, należy zostać skierowanym na przykład przez swojego stomatologa lub skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego. Jeśli problem dotyczy sytuacji awaryjnej, takiej jak na przykład uszkodzenie zębów w wyniku wypadku, często informacje o odpowiednich lokalizacjach, gdzie wykonuje się zabiegi chirurgiczne z tego zakresu, uzyska się w szpitalu lub w oddziale pogotowia.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY