26 stycznia 2022

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Zabiegi związane z leczeniem zębów nie zawsze sprowadzają się do borowania i plombowania. Chirurgia stomatologiczna często jest niezbędna do tego, by doprowadzić jamę ustną do optymalnego stanu. Są to zabiegi wykonywane specjalistycznym sprzętem i dotyczą całego obrębu jamy ustnej oraz wszystkich schorzeń, które są z nią związane. Chirurgia dentystyczna to bardzo rozległa gałąź mogąca dotyczyć zarówno działania doraźnego w awaryjnych sytuacjach, jak i zabiegów mających na celu polepszenie estetyki uzębienia.

Co może obejmować chirurgia stomatologiczna?

Spektrum zabiegów związanych z chirurgią stomatologiczną jest bardzo szerokie. Mogą to być:

· usuwanie zębów (zatrzymanych),

· zabieg dłutowania,

· wykonanie resekcji korzenia zęba,

· usuwanie torbieli w jamie ustnej,

· zakładanie opatrunków po wypadkach,

· replantacja zębów,

· unieruchomienie zęba po uszkodzeniu,

· wstawianie implantów,

· i wiele innych.

Powyższe przykłady zabiegów chirurgicznych związanych z jamą ustną zawsze wykonuje się po rzetelnej diagnostyce. Są to zarówno zabiegi estetyczne, jak i wykonywane w awaryjnych sytuacjach, gdy pacjent uległ wypadkowi. Dlatego też, w tej gałęzi powstało wiele specjalizacji, a stomatolodzy zazwyczaj ograniczają się do pewnych grup zabiegów i to w nich się specjalizują. Mając konkretny problem, zawsze trzeba więc udać się do chirurga, którego wąską specjalizacją jest właśnie dane zagadnienie.

Czy każdy dentysta wykonuje zabiegi chirurgiczne?

Chirurgia stomatologiczna wymaga wyspecjalizowania się w tej dziedzinie, a także posiadania odpowiednio dużego doświadczenia. Dlatego też nie każdy lekarz stomatolog wykonuje tego rodzaju zabiegi. By znaleźć odpowiedniego specjalistę, należy zostać skierowanym na przykład przez swojego stomatologa lub skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego. Jeśli problem dotyczy sytuacji awaryjnej, takiej jak na przykład uszkodzenie zębów w wyniku wypadku, często informacje o odpowiednich lokalizacjach, gdzie wykonuje się zabiegi chirurgiczne z tego zakresu, uzyska się w szpitalu lub w oddziale pogotowia.

Zobacz też:

Banan – dlaczego jest tak istotnym elementem naszej diety

Banany w życiu każdego człowieka pełnią pewną rolę. Dla większości z nas jest to oczywiście przysmak, choć w kręgach kulturystycznych banan jest jednym z podstawowych budulców w kwestiach związanych z masą mięśniową. Dlaczego banan jest tak ważny w utrzymaniu zdrowej i zbilansowanej diety? Dziś spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie. Banan i jego zdrowotne możliwości Dlaczego […]

Okulista, a medycyna pracy

Dbałość o BHP w miejscu pracy zazwyczaj stoi dzisiaj na bardzo wysokim poziomie. Okulista, a także inni lekarze są specjalistami, do których zazwyczaj trzeba się udać w pierwszej kolejności, zanim rozpocznie się jakąkolwiek pracę. Złożone i wszechstronne badania są dzisiaj obowiązkowe praktycznie na każdym stanowisku pracy, nawet jeśli jest to praca biurowa pozornie niepowodująca żadnego […]

Dodaj komentarz