27 lutego 2021

O materacach kokosowych

Materac kokosowy jest obecnie jednym z najpopularniejszych materaców na naszym rynku. Cieszy się popularnością m.in. z tego powodu, że jak sama nazwa wskazuje, głównym surowcem zastosowanym w materacu jest naturalny kokos. Materac kokosowy wykonany jest głównie z warstwy lub kilku warstw kokosa, które występują w postaci kokosowej maty, położonej często pomiędzy innymi warstwami wykonanymi np. z pianki. Warstwy kokosa stosowane w materacach, powstają z włókien, znajdujących się na orzechu kokosowym, a konkretnie na jego skorupie. Zadaniem Maty kokosowej jest przede wszystkim utwardzenie materaca.

Jak powstaje mata kokosowa?

W trakcie procesu produkcji włókna kokosowego, jednym z pierwszych kroków jest zbieranie błonnika z orzechów kokosowych . Następuje oddzielenie wewnętrznych części orzechów od pozostałych włókien, które zostają umyte, czesane, ubite i wysuszone . W naturalnym procesie produkcyjnym jako rozpuszczalnik używany w tym procesie jest tylko woda.

Umyte oraz przetworzone włókna kokosowe są następnie zaplatane jako grube liny . Proces ten jest istotny i bardzo ważny gdyż zapewnia włóknom naturalną sprężystość. W takiej formie włókna kokosowe leżą przez kilka miesięcy, zanim zostają ponownie wykorzystane w procesie tworzenia maty. Kolejnym etapem jest spłaszczenie włókien kokosowych i pokrycie ich organicznym lateksem aby zachowały sprężystość i nie kruszyły się. Każda warstwa jest dociskana i prasowana aby utworzyć mate kokosową, która będzie mogła zostać wykorzystana w materacu.

Jakie zalety posiada materac kokosowy?

Materac koksowy jak już wspomniano, wykonany jest z naturalnego surowca, dlatego często polecany jest alergikom, gdyż materac kokosowy możemy uznać za hypoalergiczny i zapobiegający rozwojowi roztoczy, bakterii i chroniący przed rozwojem mikroorganizmów, grzybów oraz pleśni wspierając naturalną cyrkulację powietrza.

Innymi wartymi wspomnienia i przydatnymi cechami materaców kokosowych jest ich dobra pochłanialność wilgoci, co mocno niweluje skutki pocenia się w nocy w trakcie spania.

Jeżeli zdecydujemy się na zakup materaca kokosowego, kieszeniowego lub jakiegokolwiek innego, warto rozważyć także zaopatrzenie się w różnego rodzaju bardzo przydatne dodatku, wydłużające żywotność naszego materaca i chroniące go przed różnymi nieszczęśliwymi wypadkami takimi jak zalania, zabrudzenia, uszkodzenia. Mowa tu oczywiście o takich dodatkach jak pokrowiec na materac i ochraniacz na materac. Pokrowiec najczęściej możemy łatwo ściągnąć z materaca, dzięki czemu można go wygodnie uprać aby go odświeżyć. To samo dotyczy ochraniacza, który w niektórych przypadkach można prać nawet w bardzo wysokich temperaturach w przeciwieństwie do pokrowców.

Oczywiście niezależnie jaki to produkt, czy to ochraniacz, czy pokrowiec czy inny, powinniśmy przed praniem koniecznie zapoznać się z instrukcją prania i informacją w jakich temperaturach i jak należy prać dany produkt aby uprać go bezpiecznie i nie zniszczyć. To bardzo ważne.

Zobacz też:

Meble do kuchni na wymiar czy gotowe komplety?

Meble kuchenne na wymiar to opcja, którą preferuje wiele osób urządzających mieszkanie. Przeważnie należy liczyć się z tym, że za taką usługę zapłacimy więcej niż za gotowy komplet; mimo to firmy zajmujące się kreowaniem mebli na zamówienie nie narzekają na brak klientów. Dlaczego tak chętnie decydujemy się na meble kuchenne na zamówienie, ignorując atrakcyjne gotowe […]

Wybieramy wykładziny dywanowe obiektowe

Wybór wykładziny to istotny element aranżacji pomieszczenia. Planując zmiany w obrębie mieszkania, staramy się zwrócić uwagę na to, żeby wszystkie elementy ze sobą korespondowały. Osoby, których mają za zadanie zaaranżować przestrzeń publiczną, również starają się wziąć te sprawy pod uwagę i z myślą o nich wybierają wykładziny obiektowe. Dobierając wyposażenie do obiektów komercyjnych musimy wziąć […]

Dodaj komentarz