7 października 2022 roku to uchwalenie ustawy przez Sejm o konieczności posiadania w każdym domu świadectwa energetycznego. Nieco ponad tydzień później doszło do podpisania kolejnej ustawy, tym razem przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Andrzeja Dudy. Chodzi o charakterystykę energetyczną i zmiany w samej ustawie.
Jak uzyskać takie świadectwo?
Każdy z właścicieli mieszkania, który nie posiada takiego świadectwa musi zgłosić się najpierw do firmy, która zajmuje się audytami. Innej drogi w tym przypadku nie ma. Audytor określa stan budynku, czy wszystko w nim działa poprawnie. Chodzi o instalację, szczelność okien, czy też liczbę kondygnacji. Jeśli wszystko jest w porządku, wówczas budynek może być gotowy do oddania, a to oznacza, że możliwe jest wydanie świadectwa przez osobę, która sporządza audyt energetyczny.
W nim musi znaleźć się między innymi informacja o tym, ile metrów kwadratowych posiada dom, a jakie jest zapotrzebowanie energii w każdym z metrów. Określa się przez to współczynnik EP, a więc nieodnawialnej energii pierwotnej. Poza tym musi on zawierać zapotrzebowanie na energię końcową. Te dokumenty po ich wypełnieniu muszą znaleźć się w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Wyżej wymieniony współczynnik jest niezwykle istotny, ponieważ może to pozwolić między innymi na określenie rodzaju prac przy instalacjach.
Oczywiście pamiętanie o tym to obowiązek każdej osoby, która stawia nowy dom, ponieważ za jego brak grożą konkretne kary. Takie świadectwo jest ważne przez 10 lat.