26 stycznia 2022

Jak powstają i jak leczy się blizny po trądziku?

Trądzik jest schorzeniem, które statystycznie dotyka większość społeczeństwa. Blizny po trądziku są zaś pozostałością po okresach największego nasilenia objawów trądziku. Trudno zapobiec ich powstawaniu, choć metod na działania prewencyjne jest bardzo wiele. Niestety nie są one skutecznie w stu procentach. Medycyna estetyczna dysponuje jednak efektywnymi metodami na pozbycie się nieestetycznych blizn i przywrócenie skóry do stanu pierwotnego.

Blizny po trądziku – schemat powstawania

Mając silne objawy trądziku trudno o efektywne zapobiegnięcie powstawaniu blizn. Wiąże się to z faktem, że gdy dochodzi do zapchania kanalików, z których naturalnie wydobywa się łój, dochodzi do stanu zapalnego na całym przekroju poprzecznym skóry. Dotyczy to więc nie tylko zewnętrznej warstwy skóry, jaką jest naskórek, ale także skóry właściwej. Gdy już na skutek stanu zapalnego mała rana się zagoi, skóra właściwa zawsze pozostanie lekko uszkodzona. Struktura skóry będzie całkowicie zagojona, jednak pozostaną zgrubienia lub widoczne z zewnątrz przebarwienia. Jedyną metodą, by zmniejszyć ilość blizn, jest regularne dezynfekowanie stanów zapalnych i nie rozdrapywanie ran. Później można jednak zniwelować blizny i przebarwienia.

Schemat likwidacji blizn po trądziku

Jeśli blizny po trądziku są bardzo widoczne, należy poddać stymulacji skórę właściwą. Gdy są to przebarwienia, wystarczą dowolne zabiegi, takie jak zabieg kwasem lub terapia mikroigłowa krótkimi igłami. Jeśli zaś blizny są głębsze, niezbędne okaże się na przykład użycie mocniejszych kwasów lub długich igieł. Dzięki głębokiej penetracji skóry właściwej stymulują one naturalne procesy regeneracyjne, a skóra wytwarza kolagen, niwelując wszelkie nierówności skóry, a także pozbywa się wszelkich nienaturalnych przebarwień. Takie zabiegi zawsze stosuje się dopiero wtedy, gdy trądzik zostanie już wyleczony, a na skórze nie ma żadnych stanów zapalnych.

Zobacz też:

Plastyka powiek – jak uzyskać efekt podniesionych powiek?

W dzisiejszych czasach dzięki rozwojowi technologii bardzo popularne stały się operacje plastyczne, takie jak plastyka powiek. Pozwalają one nie tylko zadbać o walory estetyczne, ale także zdrowotne. Ogromna część społeczeństwa w pewnym wieku zaczyna mieć problemy z tym rejonem twarzy. Wiążą się z nimi nie tylko kłopoty z gorszym wyglądem, ale także problemy z mniejszym […]

Jak i po co wykonuje się powiększanie ust?

Medycyna estetyczna oferuje dzisiaj wiele zabiegów, jednak powiększanie ust jest jednym z najbardziej popularnych. Odkąd technologia pozwoliła lekarzom efektywnie uwypuklać rysy ust, ten zabieg zaczął lawinowo zyskiwać na popularności. Dzisiaj można już bez problemu znaleźć lekarza, który ma doświadczenie w tego typu zabiegach i chętnie podejmie się zniwelowania problemów pacjenta pod różnym kątem. Zabieg powiększania […]

Dodaj komentarz